Kolana koślawe – czym są i jak je leczyć?

Koślawe kolana są wadą kończyn dolnych, do których rozpoznania dochodzi około 5 roku życia. Występują one wówczas, gdy złączone i proste w kolanach nogi, tworzą rozstęp między stopami. Przypadłość charakteryzują się specyficznym ułożeniem nóg w kształt litery X oraz poruszaniem się przez dziecko chwiejnym krokiem. Rozpoznawana jest zazwyczaj około 5 roku życia. 

Czym są kolana koślawe?

Kolana koślawe to przypadłość, którą rozpoznaje się najczęściej u dzieci w wieku przedszkolnym. Charakteryzuje się kształtem nóg, które układają się w literę X. Obserwuję się także rozchylenie stóp do zewnątrz, większe niż 5 cm podczas postawy z wyprostowanymi i złączonymi nogami. Dzieci mogą poruszać się chwiejnym krokiem oraz w niektórych przypadkach mieć odczucia bólowe. Lekkie odchylenie stóp małego dziecka, jest natomiast całkowicie naturalne, powiększając się w wieku około 4-5 lat nawet do 8cm, nie będąc przy tym zmianą patologiczną. Przyczyną jest niestabilność stawów oraz osłabienie więzadeł i mięśni. Koślawość, która występuje u dzieci zmniejsza się około 8 roku życia.

Najczęściej spotykanymi powodami występowania kolan koślawych są:

  • porażenie mięśni, 
  • wrodzona koślawość,
  • choroby zwyrodnienia stawów,
  • otyłość,
  • krzywice,
  • płaskostopie. 

Kolana koślawe objawiają się w szczególności poprzez aspekty wizualne i zaobserwowanie oddalenia się kostek i nienaturalnego układania się nóg. Charakterystyczny może okazać się także chwiejny, niedokładny chód, który pojawia się na skutek niestabilności stawów. Występować ponadto mogą dolegliwości bólowe oraz szybkie uczucie zmęczenia w nogach podczas chodzenia. 

Diagnostyka i leczenie kolan koślawych

Diagnostyka koślawości kolan opiera się przede wszystkim na badaniu fizykalnym, które pomoże określić odchylenia kości udowej oraz profil skrętny kości piszczelowej. W niektórych przypadkach zaleca się także USG lub RTG, aby upewnić się, co do występujących zmian i określić odchylenia osi mechanicznej. Gdy wada nie jest duża, zaleca się leczenie opierające na korekcji postawy, w której dziecko przebywa – poprawnego stania, chodzenia, siadania w odpowiednich pozycjach. Występująca nadwaga, obciążająca znacząco nogi jest także wskaźnikiem do redukcji masy ciała. Leczenie zaawansowanych zmian przeprowadza się poprzez zastosowanie specjalistycznych szyn lub aparatów ortopedycznych, odciążających nasady stawów kolanowych. W patologicznych zmianach koślawości kolan, w których nie zauważa się efektów z zastosowanych metod, wprowadza się leczenie operacyjne. 

Jeden komentarz w temacie “Kolana koślawe – czym są i jak je leczyć?

Dodaj komentarz