Sucha skóra nóg – przyczyny i pielęgnacja

Sucha skóra nóg to częsty powód pojawiającego się dyskomfortu. Uporczywa dolegliwość występuje o każdej porze roku i dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Przesuszona powierzchnia skóry może również być ściągnięta i towarzyszyć jej mogą objawy podrażnienia.  Jakie są przyczyny suchej skóry nóg? Jak pielęgnować suchą skórę? 

Przyczyny suchej skóry nóg

Spierzchnięta, sucha skóra może pojawiać się w wielu powodów i być następstwem nieświadomych działań i ingerencji. Powstaje wskutek zaburzenia lipidowego skóry, której komórki budują warstwę rogową naskórka, hamując odparowywanie wody. Gdy lipidów jest za mało, bariera ochronna przestaje spełniać swoją funkcję, narażając skórę na brak odpowiedniego nawilżenia. Sucha skóra jest uznawana za czynnik estetyczny, jednak mogą towarzyszyć jej objawy, takie jak pieczenie, ból, zaczerwienienie i podrażnienie. 

Czynniki wpływające na suchą skórę, mogą posiadać podłoże genetyczne, lub wynikać z typu skóry lub jej starzenia. Czasami jednak znacząco wpływamy na stan naszej skóry i naruszenie warstwy ochronnej nadmiernym ścieraniem, stosowaniem nieodpowiednich kosmetyków, źle wykonaną depilacją, jak i częstym złuszczaniem naskórka. Skóra pozbawiona warstwy ochronnej traci wodę, powodując przesuszenie. Zdarza się, że sucha skóra jest także czynnikiem ostrzegawczym o odwodnieniu organizmu. 

Pielęgnacja suchej skóry nóg

Występujące objawy suchej skóry, można zniwelować poprzez wyłączenie czynników sprzyjających. Pomocne może okazać się zrezygnowanie z częstych, intensywnych peelingów skóry oraz skupianie się na składzie wybieranych kosmetyków, unikając w nich alkoholu i substancji mydlanych. Zastosowanie delikatnych, na bazie naturalnych składników oraz z naturalnym pH kosmetyków na bazie emolientów, będzie pewniejszym rozwiązaniem. W dbaniu o suchą skórę nóg może okazać się również pomocne: 

  • noszenie wygodnych, nieocierających skóry ubrań, 
  • używanie żeli/pianek do golenia, 
  • ochrona skóry przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak słońce, niskie temperatury,
  • dbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu. 

Długo utrzymująca się nadmierna suchość skóry, powinna być przede wszystkim skonsultowana z lekarzem dermatologiem, aby wykluczyć schorzenia, które doprowadzają do przesuszania, jak np. atopowe zapalenie skóry. 

Jeden komentarz w temacie “Sucha skóra nóg – przyczyny i pielęgnacja

Dodaj komentarz