Choroba zwyrodnieniowa stawów – objawy i leczenie

Najczęściej spotykaną chorobą układu ruchu jest choroba zwyrodnieniowa stawów. Rozwija się w konsekwencji zaburzenia ilości i jakości chrząstki stawowej, której organizm nie jest w stanie naturalnie zregenerować. Choroba zwyrodnieniowa dotyczyć może każdego stawu, najczęściej kolan, bioder oraz stawów rąk. Schorzenie określa się jako przewlekłe, postępujące i nieodwracalne. Czym jest choroba zwyrodnieniowa stawów? Jak leczyć zwyrodnienia? 

Czym jest choroba zwyrodnieniowa stawów?

Choroba zwyrodnieniowa stawów, nazywana jest także osteoartrozą powstającą w wyniku zdarzeń mechanicznych lub biologicznych. Zaburzenia chrząstki stawowej, umożliwiają prawidłowe przesuwanie się powierzchni stawowej, w następstwie uszkadzając dalsze struktury i powodując silny ból oraz sztywność stawu. Z czasem pojawia się zniekształcenie stawów oraz ograniczenie w ruchomości. Dolegliwości objawiają się szczególnie rano lub po spoczynku. Prowadzić mogą do pogorszenia jakości życia poprzez ograniczenia ruchów i objawy bólowe, a także niepełnosprawność. Osteoporoza jest chorobą, która dotyczy około 2 milionów Polaków, schorzenie jest również najczęstszą przyczyną orzekania o inwalidztwie. 

Pierwsze objawy choroby zwyrodnieniowej stawów, pojawiają się najczęściej między 40 a 60 rokiem życia. Dotyczyć mogą również osób w różnym wieku, w tym młodych zmagających się z nadwagą, wykonujących pracę obciążającą stawy, uprawiających sport.  Najczęstszymi pojawiającymi się objawami są: 

  • Ból podczas ruchu stawowego, 
  • sztywność stawów (pojawiająca się zazwyczaj rano) 
  • trzeszczenie w stawach w trakcie ruchu, 
  • ograniczenie ruchomości, 
  • zniekształcenia w okolicach stawów. 

Jakie leczenie wprowadza się w chorobie zwyrodnieniowej stawów?

Leczenie choroby zwyrodnieniowej opiera się przede wszystkim na konsultacji lekarskiej i wprowadzeniu odpowiedniego leczenia. Lekarz może również zlecić dodatkowe badania, potwierdzające chorobę i wynikające z niej następstwa. Dobranie odpowiednich leków wiążę się szczególności w zniwelowaniu odczuć bólowych oraz powstających stanów zapalnych. Całkowite wyleczenie osteoporozy nie jest możliwe, aby jednak zniwelować ryzyko postępowania choroby, warto zadbać o odpowiedni ruch, redukcję tkanki tłuszczowej (jeśli to konieczne). Fizjoterapia może pomóc w utrzymaniu sprawności w stawach oraz ograniczeniu odczuć bólowych. W poważnych przypadkach choroby zwyrodnieniowej stawów, wprowadzane jest leczenie chirurgiczne. W przypadku zaawansowanych, utrudniających funkcjonowanie objawów  zwyrodnieniowy staw zastępuję się najczęściej sztuczną protezą (aloplastyka stawu).