Jak objawia się zapalenie ścięgna Achillesa?

Zapalenie ścięgna Achillesa dotyczy szczególnie sportowców, którzy na co dzień wykonują takie sporty jak bieganie, jazda na rowerze i gra w piłkę nożną. Zapalenie jest skutkiem mikrourazów spowodowanych przeciążeniem nóg. Jak objawia się zapalnie ścięgna Achillesa? Na jakie inne dolegliwości jest narażone?

Budowa i funkcję ścięgna Achillesa

Ścięgno Achillesa jest najbardziej obszernym ścięgnem w układzie mięśniowym człowieka. Zbudowane jest z kolagenu, dlatego jest bardzo odporne na wszelkie urazy. Podczas gdy, dojdzie do urazu związanego ze ścięgnem Achillesa, goi się ono bardzo powoli, czego przyczyną jest małe ukrwienie ścięgna. Ścięgno Achillesa pełni funkcję połączenia kości pięty z udem,

Zapalenie ścięgna Achillesa

Zapalenie ścięgna Achillesa pojawia się w wyniku mikrourazów, występujących na jego powierzchni. Do uszkodzenia ścięgna, dochodzi najczęściej w wyniku nadmiernego przeciążenia. Narażeni na zapalenie ścięgna Achillesa, to często sportowcy, którzy przez szybką zmianę tempa oraz nieodpowiednio dobranego ciężaru, opierają się na mięśniach łydki. Zapalenie również dotyka osób z nadwagą, która przeciąża mięśnie i ścięgna.

Zapalenie ścięgna Achillesa objawia się pojawiającym się bólem, występującym często chwilę po przebudzeniu, umiejscowionym w dolnym części łydki. Sportowcy mogą odczuwać ból pojawiający się podczas rozpoczynania i kończenia treningu. Inne objawy towarzyszące zapaleniu ścięgna Achillesa to tkliwość i ograniczone ruchy w obrębie stóp.

Leczenie zapalenia ścięgna Achillesa

Zgłaszając do lekarza lub fizjoterapeuty objawy zapalenia ścięgna Achillesa, wykonuję się badanie, które polega na wykonaniu odpowiednich ruchów nogą oraz badaniu USG.  Leczenie zapalenia ścięgna Achillesa opiera się poprzez znaczną regenerację i zaprzestaniu intensywnych treningów na pewien czas. Lekarz może również zalecić spożywanie środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych z połączeniem z zimnymi okładami miejsca narażonego na ból. Po ustąpieniu objawów ścięgna będą osłabione, dlatego wskazane jest wprowadzenie metod profilaktycznych, opierających się na stosowaniu wkładek i odpowiedniego obuwia, oraz zwracaniu uwagi na odpowiednią rozgrzewkę przed treningiem i rozciąganie po nim.

Inne dolegliwości związane ze ścięgnem Achillesa

Objawy bólowe, zlokalizowane w obszarze ścięgna Achillesa, nie zawsze mają swoją przyczynę w zapaleniu. Mogą towarzyszyć różnym urazom, na które podatne jest szeroko umiejscowione ścięgno. Na jakie inne schorzenia narażone jest ścięgno Achillesa?

Zerwanie ścięgna Achillesa

O zerwaniu ścięgna Achillesa mowa, podczas gdy jego włókna zostają całkowicie zerwane. Konieczna w  tym przypadku pilna konsultacja z lekarzem, skutkuję wykonaniem operacji, mającej na celu połączenie struktury ścięgna. Po zakończonej rekonwalescencji przeprowadza się rehabilitację, aby zachować pełną sprawność nogi. Zerwanie ścięgna, charakteryzuję się nagłym, intensywnym bólem i występującym obrzękiem.

Naderwanie ścięgna Achillesa

W zależności od intensywności naderwania ścięgna Achillesa stosuję się leczenie, dobrane przez lekarza prowadzącego. Leczenie opierać się może na stosowaniu maści przeciwbólowych oraz okładów nóg. Objawy towarzyszące naderwanemu ścięgnu Achillesa są podobne jak w przypadku całkowitego zerwania i charakteryzują się ostrym bólem i pojawiającym się obrzękiem lub zasinieniem miejsca naderwania.

Przeciążenie ścięgna Achillesa

Przeciążone lub naciągnięte ścięgno Achillesa, nie zawsze wymaga specjalistycznego leczenia, podczas gdy objawy towarzyszą do 5 dni. Objawia się wrażliwością na dotyk, bólem i krwiakiem w miejscu przeciążenia. Leczenie opiera się na zastosowaniu środków przeciwbólowych w tym maści i odpowiedniej regeneracji. Wskazanym rozwiązaniem w przypadku urazu będzie zrezygnowanie z ciężkich treningów na czas rekonwalescencji przeciążonego ścięgna.

 

Artykuł ma charakter informacyjny, nie jest podstawą do postawienia diagnozy. Podczas pojawienia się niepokojących symptomów, konsultacja z lekarzem pomoże w określeniu dokładnej przyczyny.