O czym może świadczyć drętwienie nóg?

Nieprzyjemne uczucie drętwienia nóg, może być skutkiem długiego ucisku na nerw, ale również symptomem chorób. Często pojawiające się drętwienie nóg, wymaga konsultacji z lekarzem, który z pewnością odpowiednio zdiagnozuję przyczynę dolegliwości. O czym może świadczyć drętwienie nóg?

Symptomy związane z drętwieniem nóg.

Opisując uczucie, jakie towarzyszy drętwieniu nóg najczęściej, można się spotkać z mrowieniem wywołującym ból, wibracjami oraz zaburzeniami czucia w kończynach dolnych. Przy poważnych schorzeniach związanych z dolegliwością, może pojawiać się również przeszywający ból oraz widoczny obrzęk nóg. Zaburzenia mogą powodować problemy w poruszaniu lub uczucie przeszywających wibracji.

Przyczyny drętwienia nóg

Drętwienie nóg, mogą powodować różne przyczyny wynikające z niedoborów witamin i minerałów w organizmie. Uczuciu sprzyja również ucisk na nerw, powodujący niedotlenienie kończyn. Długie pozostanie w jednej pozycji (parestezja), szczególnie gdy dochodzi do zgięcia nóg, powoduję niedokrwienie. Skutkuję to nagłym przepływem krwi podczas jej wyprostowania i pojawieniem uczucia drętwienia.  Drętwienie nóg, swoje podłoże może mieć również w wyniku choroby, która toczy się w organizmie.

Choroby objawiające się drętwieniem nóg

Częste i długotrwałe drętwienie nóg, może być skutkiem choroby która swoje symptomy objawia drętwieniem kończyn. Choroby, jakie mogą się objawiać drętwieniem nóg to najczęściej:

  • Choroba Buergera,
  • miażdżyca,
  • żylaki,
  • neuropatie cukrzycowe,
  • zaburzenia układu nerwowego,
  • przepuklina kręgosłupa.

Zdarza się czasami, że na wskutek złamań kości, dochodzi do drętwienia nóg. Dzieje się tak, dlatego że, przemieszczenie kości uciska na nerw, który połączony jest z miejscem wystąpienia objawów. Zauważając częste dolegliwości, przede wszystkim konieczne jest skonsultowanie ich z lekarzem.

Jak zniwelować drętwienie kończyn?

Szukając sposobu, na zniwelowanie nieprzyjemnych dolegliwości, powinno się z pewnością zadbać o dietę bogatą w witaminy i minerały lub spożywać doustne witaminy pozwalające wyrównać niedobory. Drętwienie, spowodowane niedokrwieniem, podczas gdy się już pojawiło, można zmniejszyć poprzez masaż ułatwiający przepływ krwi.