Najczęstsze przyczyny bólu piszczeli

Kość piszczelowa jest drugą po kości udowej, najdłuższą kością szkieletu. Jej krawędzie ulokowane są blisko pod skórą, dlatego też jest szczególnie narażona na złamania i stłuczenia. Ból w okolicach kości piszczeli występuję najczęściej z powodu przeciążenia, najbardziej narażone na występowanie dolegliwości są osoby uprawiające sport. Kość piszczelowa odpowiada także za przenoszenie zdecydowanej większości obciążeń kończyny dolnej. Współtworzy dwa stawy, które są kluczowe do poruszania się – staw kolanowy oraz staw skokowy górny, pełniąc funkcję sztywnego ich połączenia. Stanowi ponadto miejsce przeszczepu licznych mięśni podudzia, jak i za pośrednictwem kostki pełni rolę stabilizatora stawu skokowego. 

Przyczyny bólu piszczeli 

Kość piszczelowa jest narażona na liczne stłuczenia, urazy, a nawet złamania. Spowodowane jest to naturalnym nieosłonięciem tkanką mięśniową i tłuszczową jej dwóch fragmentów. Lokalizacja kości sprawia, że pojawiające się mikrouszkodzenia i stłuczenia wpływają znacząco na odczucia bólowe w towarzystwie krwiaków i obrzęków. Ból piszczeli powoduję najczęściej nieodpowiednie przygotowanie do aktywności fizycznej. O tym, na jakie kontuzję narażeni są sportowcy, pisaliśmy https://www.nogi.pl/na-jakie-kontuzje-nog-narazeni-sa-sportowcy/ . Sprzyja odczuciom bólowym brak wykonania odpowiedniej rozgrzewki, bieganie po twardej powierzchni, zła technika biegania, jak również brak regeneracji po treningu. 

Za ból piszczeli, mogą być odpowiedzialne także: 

  • Jałowa martwica guzowatości piszczeli. 

Schorzenie dotyka zazwyczaj chłopców w wieku 10-14 lat, uprawiających sporty przeciążające więzadła rzepki, takie jak piłka nożna. Powoduje odczuwalny ból oraz zgrubiałą powierzchnię na piszczelu, która odczuwalna jest przy badaniu. 

  • Shin Splints 

Schorzenie powodujące ból, pojawiające się u osób aktywnych fizycznie, szczególnie uprawiających sporty w dyscyplinach biegowo-skocznościowych. Określa się w ten sposób występujący ból, zlokalizowany wzdłuż wewnętrznej krawędzi lub powierzchni kości piszczelowej podudzia. 

  • Złamanie kości piszczelowej 

Złamanie kości piszczelowej jest przyczyną silnego bólu nasilającego się podczas ruchu oraz obrzęku i tkliwości. Zdarzyć się także może wystąpienie krwiaków bądź siniaków. Szczególnie narażone na złamania są osoby uprawiający sport, taki jak bieganie, siatkówka, koszykówka, piłka nożna. Do złamań dochodzi także w sytuacjach losowych i wypadkach komunikacyjnych. Wszelkie złamania są podstawą do pilnej konsultacji lekarskiej oraz wprowadzeniem odpowiedniego leczenia. 

Inne przyczyny bólu piszczeli 

Położenie oraz powierzchnia piszczeli sprawia, że obszar jest podatny na liczne uszkodzenia oraz urazy powodujące przede wszystkim ból. Wśród przyczyn występującego bólu, można również wymienić:

  • torbiel kości piszczelowej, 
  • zapalenie szpiku kostnego, 
  • wady stóp,
  • przykurcz mięśni goleni, 
  • przetrenowanie,
  • przeciążenie, 
  • rak kości piszczelowej, 
  • zapalenie kości. 

Leczenie bólu piszczeli 

Leczenie występującego bólu piszczeli lub okolic zależne jest od rodzaju schorzenia oraz jego rozległości. Wszystkie niepokojące zmiany i odczucia powinno się przede wszystkim skonsultować z lekarzem, który postawi odpowiednią diagnozę. Leczenie opiera się zazwyczaj na farmakoterapii poprzez zastosowanie maści i żeli miejscowych, fizykoterapii, kinezjotapingu, czy masażach. Czasami nieuniknione jest usztywnienie kończyny lub odbycie fizjoterapii pozwalającej powrócić pełną sprawność. 

Jeden komentarz w temacie “Najczęstsze przyczyny bólu piszczeli

Dodaj komentarz