Sprawne nogi są szczególnie istotne, dla osób uprawiających sport. Złe przygotowanie do aktywności fizycznej, oraz niedostosowanie treningu do swoich możliwości, skutkować może licznymi kontuzjami kończyn. Z jakimi kontuzjami nóg zmagają się sportowcy?
Kolano biegacza
Kolano biegacza, znane również pod nazwą syndrom pasma piszczelowo-biodrowego (IBS) charakteryzuję się nieustającym bólem, przy napięciu mięśnia pośladkowego wielkiego. Umiejscowienie bólu, znajduję się najczęściej w przedniej części lub z boku kolana. IBS jest kontuzją w szczególności dotycząca osób, uprawiających sporty obciążające kolana. Szczególnie narażone są osoby, uprawiające dyscypliny sportu takie jak bieganie, narciarstwo, kolarstwo i piłkarstwo. Konieczna jest konsultacja z lekarzem ortopedom podczas nawracającego bólu. Ignorowanie dolegliwości, może doprowadzić do przewlekłych schorzeń dotyczących okolic kolan.
Przyczyny kontuzji, jaką jest kolano biegacza
Przyczyny kontuzji związanych z kolanem biegacza, wiążą się z nadmiernym przeciążeniem stanu kolanowego. Wśród najczęstszych powodów, spotykanych wśród sportowców, określa się brak odpowiedniej rozgrzewki lub niedostosowanie intensywności treningu.
Skręcenie stawu skokowego
Skręcenie stawu skokowego jest uszkodzeniem struktur torebkowo-więzadłowych, które umiejscowione są pomiędzy kością podudzia a stopą. Wdrożenie dobranego do dolegliwości leczenia, zależy od intensywności problemu. Skręcenie stawu skokowego, może objawiać się bowiem, naciągnięciem, lub częściowym, bądź całkowitym zerwaniem wiązadeł. Leczenie skręconej kostki, opiera się przede wszystkim na redukcji odczuwającego bólu. Ponadto, po przebytym urazie, ważna jest współpraca z fizjoterapeutą, który pomoże przywrócić całkowity ruch stawu.
Przyczyny skręcenia stawu skokowego
Skręcenie kostki, może zdarzyć się na skutek nieodpowiedniego stawiania stopy na podłożu oraz nagłego ruchu w nienaturalnym kierunku. Urazy stawu skokowego, mogą pojawiać się z powodu niewykonania odpowiedniej rozgrzewki przed treningiem jak i biegania po nierównym terenie, nieprawidłowego ułożenia stopy, a także dużego ruchu skrętnego podczas wykonywania ćwiczeń.
Zapalenie ścięgna Achillesa
Ścięgno Achillesa, jest największym ścięgnem w ciele człowieka i pełni funkcję połączenia kości pięty z mięśniem łydki. Nasilający się, szczególnie w trakcie dotyku ból z dolnej części łydki, może świadczyć o zapaleniu ścięgna Achillesa. Poprzez nieodpowiednią diagnozę dolegliwości, może na początku przypominać stan, związany z zakwasami. Różni się, przede wszystkim występowaniem bólu, który nie ustaje w trakcie wykonywania ćwiczeń.
Przyczyny zapalenia ścięgna Achillesa
Szukając przyczyn zapalenia ścięgna Achillesa, warto skupić się na słabych mięśniach łydki, jak również uprawianiu sportu na nierównym podłożu, szybkim podkręcaniu tępa, nieodpowiednim obciążeniu, oraz źle dobranym obuwiu.