Choroba Schamberga, znana jest również pod określeniami Plamica Schamberga oraz postępująca plamica barwnikowa. Występuje w postaci plam na ciele, zlokalizowanych najczęściej na nogach i okolicach stóp. Nie jest groźna dla zdrowia, ale posiada problematyczny wizualnie przebieg. Czym jest choroba schamberga? Jak można ją leczyć?
Czym jest i jak się objawia choroba Schamberga?
Charakterystyczne objawy w postaci ciemnych plam na nogach oraz w okolicach stóp, często określają chorobę Schamberga. Schorzenie pojawia się wskutek stanu zapalnego, powodującego niszczenie erytrocytów. Uszkodzenie drobnych naczyń, doprowadza do pojawienia się barwnikowych plam na skórze, czasami z towarzyszącym świądem. Nie zbadano do tej pory, co odpowiada za brunatne, ciemnobrązowe plamy na nogach. Przypuszcza się, że wpływ mają czynniki, takie jak:
- Infekcje wirusowe,
- alergie na spożywane leki oraz substancje,
- zaburzenia endokrynologiczne,
- hipotermia
Choroba Schamberga objawia się przede wszystkim wybroczynami o brunatnym, brązowym lub brązowo- złotym zabarwieniu. Związane z zapaleniem drobnych naczyń włosowatych i pękających naczynek krwionośnych. Pojawia się niezależnie od wieku, typu i koloru skóry. Szacuję się, że występuję częściej u mężczyzn.
Leczenie postępującej plamicy barwnikowej
Diagnostyka plamicy barwnikowej (choroby Schamberga) opiera się przede wszystkim na obserwacji pojawiających się charakterystycznych zmian przez lekarza. Zalecane mogą się okazać dokładniejsze badania, uwzględniające różne typy pojawiającego się zapalenia:
- morfologia krwi,
- dermatoskopia,
- biopsja,
- badanie wykładników stanu zapalnego.
Występująca choroba Schamberga nie zagraża zdrowiu, a pojawiające się plamy są aspektem wizualnym. Skupiając się na leczeniu naturalnym, kluczowa jest dieta z bogatą zawartością witaminy C, oraz naturalne preparaty wpływające na układ krążenia i wzmacniające naczynia krwionośne. Podczas wystąpienia odczynów towarzyszących, takich jak świąd wprowadza się leki, maści na sterydach i odpowiednią suplementację.