Złamanie szyjki kości udowej

Złamanie szyjki kości udowej jest poważnym urazem, obejmującym aż 30% wszystkich przypadków złamań. Dotyczy szczególności osób starszych oraz zmagającymi się z chorobami kości. Jak się objawia złamanie szyjki kości udowej?

Przyczyny złamań szyjki kości udowej

Złamanie szyjki kości udowej następuję najczęściej wskutek upadku, uderzenia bądź występowania chorób towarzyszących. Spotykane najczęściej u kobiet powyżej 60-tego roku życia, zmagającymi się z kruchością kości oraz chorobami neurologicznymi. Złamania towarzyszą również nowotworom kości oraz osteoporozie.

Złamania klasyfikuję się według podziału Gardena, ze względu na przemieszczenie (bez, niewielkie, częściowe, całkowite) oraz Pauwelsa z podziałem na kąt nachylenia płaszczyzny złamania.

Objawy i powikłania

Głównym spotykanym objawem podczas złamania szyjki kości udowej jest silny ból, wyczuwalny w okolicy stawu biodrowego. Przymusowe nieobciążanie nogi, pozostawiając ją w pozycji nieruchomej, sprzyja ponadto obrzękowi i zaczerwienieniu wynikającego z nieodpowiedniego przepływu krwi. Możliwe powikłania obejmują uszkodzenia, znajdujących się w okolicach stawu dużych naczyń krwionośnych, skutkując w niektórych przypadkach powikłaniami zakrzepowo-zatorowymi.

Leczenie i rehabilitacja

Podejrzewając złamanie szyjki kości udowej, zaleca się przeprowadzenie przez lekarza badania, mającego na celu prześwietlenie kości i określenie jej położenia. Zdiagnozowany uraz obejmuję leczenie operacyjne, bądź zachowawcze. Określenie rodzaju zależy od komplikacji złamania i może być przesłanką do przeprowadzenia endoprotezoplastyki biodra, która ma celu zastąpienie implantem uszkodzonego fragmentu kości.

Rehabilitacja złamania odbywa się zaraz po zabiegu, ze względu na poważne uszkodzenie struktur kości. Przeprowadzona przez fizjoterapeutę, przyniesie najlepsze korzyści przeprowadzana regularnie.

Leczenie i rehabilitacja związana ze złamaniem szyjki kości udowej, zależna jest od wielu czynników i przeprowadzana indywidualnie. Artykuł ma formę informacyjną i nie zastąpi konsultacji z lekarzem.