przewlekła niewydolność żylna

Przewlekła niewydolność żylna – przyczyny, leczenie

Przewlekła niewydolność żylna jest schorzeniem dotykającym dużą część kobiet i mężczyzn. Szacuję się, że już co piąta osoba przed 30 rokiem życia cierpi z powodu chorób żył. Poza aspektami wizualnymi w postaci żylaków stanowi istotny problem zdrowotny, który może doprowadzić nawet do kalectwa. Czym jest niewydolność żylna? Jak ją leczyć? 

Przewlekła niewydolność żylna – czym jest?

Przewlekła niewydolność żylna jest szeregiem objawów, które są wynikiem długotrwałego poszerzania się żył w wyniku zwiększenia ciśnienia żylnego. Posiadać może zarówno charakter wrodzonych, jak i nabytych zmian morfologicznych, szczególnie dotyczących układu żylnego kończyn dolnych. Przebieg choroby doprowadza do uszkodzeń zastawek żylnych, powodując cofanie się krwi. Krew poprzez pojawiający się problem wrócenia do krążenia głębokiego, zaczyna napierać na ściany naczyń krwionośnych. Występować może jako: 

Schorzenie posiada ponadto charakter długotrwały oraz nawracający. Nieleczona przewlekła niewydolność żylna prowadzić może do pogorszenia się jakości codziennego funkcjonowania, a nawet do zagrożenia życia. 

Objawy niewydolności żylnej 

Osoby, których dotyczy schorzenie w początkowej fazie rozwoju choroby, odczuwają przede wszystkim ciężkość nóg. Pojawić się mogą także niewielkie obrzęki. Objawy są szczególnie zauważalne wieczorem, a po spoczynku ustępują. Zauważalne zaczynają być również zmiany skórne w postaci uwidocznienia żył. Wraz z rozwojem choroby, pojawić się mogą objawy, takie jak:

  • zespół niespokojnych nóg,
  • świąd skóry, 
  • obrzęk stóp i kostek,
  • owrzodzenia,
  • zmiany naczyniowe m.in. żylaki, pajączki, żyły siateczkowate,
  • kurcze mięśni,

Zaawansowana niewydolność żylna, szczególnie po przebytej zakrzepicy żylnej przyczyniać się może także do występowania zmian powyżej kostek – brązowych plam. Pojawiają się one z powodu rozkładu hemoglobiny z wydostanych poza naczynia krwionośne krwinek czerwonych. Zdarza się, że plamy przypominają swoim wyglądem obraz odwróconej butelki szampana. 

Postępowanie choroby wiąże się z ciągłym uczuciem bólu nóg oraz rozwoju żylaków, zmian ubytkowych na skórze, stanów zapalnych, czy nawet do krwawienia z pękniętego żylaka. 

Przyczyny przewlekłej niewydolności żylnej 

przewlekła niewydolność żylna

Przewlekła niewydolność żylna to choroba, która pojawia się najczęściej u osób z pewnymi predyspozycjami, takimi jak: 

  • występowanie choroby w rodzinie – jeżeli któreś z rodziców cierpi na niewydolność żylną, istnieje duże prawdopodobieństwo rozwinięcia się choroby,
  • brak aktywności fizycznej,
  • palenie tytoniu,
  • przebywanie przez długi czas w jednej pozycji,
  • ciąża,
  • płeć – schorzenie dotyka częściej kobiety niż mężczyzn,
  • chodzenie często na wysokich obcasach,
  • noszenie zbyt ciasnych ubrań.

Czynnikiem ryzyka wpływającym na pojawienie się schorzenia jest również nadwaga i otyłość oraz stosowanie leków hormonalnych. 

Niewydolność żylna a żylaki 

Żylaki to częsty objaw przewlekłej niewydolności żylnej. Widoczne, pogrubione żyły na nogach pojawiają się bowiem w wyniku ucisku na żyły, niedrożności żył lub uszkodzenia zastawek żylnych. Towarzyszące schorzeniu objawy, mogą przyczyniać się bezpośrednio do powstania żylaków przez wsteczny przepływ krwi.

Leczenie niewydolności żylnej

[przewlekła niewydolność żylna

Leczenie przewlekłej niewydolności żylnej zależne jest przede wszystkim od ustalonego stopnia zaawansowania choroby. Przewlekły charakter schorzenia sprawia, że priorytetowym działaniem jest umożliwienie lub ułatwienie prawidłowego przepływu krwi. Lekarz może zalecić także przyjmowanie leków, które mają za zadanie wzmocnić ściany żył. W przypadku zaawansowanego stadium schorzenia stosuje się ponadto dodatkowe metody m.in.:

Najczęściej konieczna jest również zmiana codziennych nawyków i stylu życia, związana z wprowadzeniem regularnej aktywności fizycznej oraz redukcji nadprogramowych kilogramów.  Konieczne może okazać się również zaprzestanie nałogowego palenia papierosów i zmiana nawyków żywieniowych. 

Niewydolność żylna – rozpoznanie

Rozpoznania przewlekłej niewydolności żylnej dokonuje lekarz, który na podstawie zleconych badań jest w stanie określić chorobę i etap jej rozwoju. Podstawowym badaniem, którego używa się do rozpoznania choroby, jest ultrasonografia dopplerowska. Pomaga ona określić wydolność żył i ocenić stan zastawek żylnych. 

Zapobieganie niewydolności żylnej

Pragnąc zapobiec pojawieniu się przewlekłej choroby żylnej, wskazane jest przede wszystkim wyeliminowanie możliwych czynników ryzyka. Pomocne może okazać się dbanie o odpowiednie, wygodne obuwie, jak również regularna aktywność fizyczna. Ważne jest również utrzymywanie prawidłowej masy ciała i unikania długotrwałego siedzenia bądź stania. W przypadku dużego ryzyka pojawienia się schorzenia po konsultacji lekarskiej można także zakładać specjalistyczne wyroby uciskowe na czas, w którym będzie konieczne przebywanie w jednej pozycji (np. w trakcie podróży).