Czym są żylaki i jak je leczyć?

Żylaki to często spotykane schodzenie, dotyczące nóg. Widoczne, zgrubiałe żyły pojawiają się podczas gdy, układ żylny nie działa w sposób prawidłowy. Nieestetyczny wygląd nie powinien być ignorowany, ponieważ może być objawem choroby, jaką jest przewlekła niewydolność żylna.  

Objawy żylaków 

Żylaki objawiają się z pewnością poprzez, widoczność zgrubiałych przebarwień żył, które są pierwszym sygnałem pojawiającego się schorzenia. Osoby, których dotyczą żylaki, skarżą się na również:  

  • Sprawiający ból obrzęk w okolicach kostki, 
  • częste bóle nóg zlokalizowane nad łydką, 
  • swędzenie i obrzęk uwypuklonych żył, 
  • zespół niespokojnych nóg,
  • kurcze nóg.

Każdy z przedstawionych objawów, nie powinien być ignorowany i przede wszystkim skonsultowany z lekarzem.  

Co sprzyja powstawaniu żylaków?  

Powody powstawania żylaków, mają najczęściej podłoże genetyczne i pojawiają się przede wszystkim, u kobiet w okresie naturalnego działania hormonów (ciąża, menopauza), oraz osób, które długo pracują w pozycji stojącej lub siedzącej. Inne istotne czynniki, sprzyjające powstawaniu żylaków to brak ruchu, nadwaga, palenie papierosów, ale również źle dobrane obuwie i narażenie nóg na czynniki zwiększonej temperatury (gorące kąpiele, częste wizyty w saunie)  

 

Jak można leczyć żylaki?  

Żylaki powinny być leczone, ponieważ powikłania zignorowanej dolegliwości są zdecydowanie groźne dla zdrowia. Dostępne w aptece maści i kremy na żylaki, mogą przynieść ulgę, podczas gdy przypadłość nie jest w rozwiniętym stadium. Konsultacja z lekarzem rodzinnym bądź flebologiem jest konieczna gdy, pojawia się znaczny dyskomfort związany z przypadłością. Źle funkcjonujące zastawki żylne, można zaobserwować poprzez badanie flebograficzne, polegające na wstrzyknięciu do żył nóg kontrastu lub coraz częściej stosowane USG Doppler. Badanie pomoże określić stan żył i wdrożyć odpowiednie leczenie. Decydując się na leczenie żylaków, możliwe jest zastosowanie laserowego usuwania żylaków oraz operacja.   

 

Podczas gdy, istnieje świadomość predyspozycji rodzinnych do powstawania żylaków, warto, profilaktycznie zapobiegać chorzeniu. Utrzymywanie stałej, prawidłowej masy ciała, oraz unikanie czynników sprzyjających, jak ucisk poprzez ubrania silnie obciskające nogi, oraz brania gorących kąpieli.