zapalenie błony maziowej

Zapalenie błony maziowej – przyczyny, objawy, leczenie 

Zapalenie błony maziowej, nazywane również często “wodą w kolanie” to stan wpływający na ruchomość w stawie z towarzyszącym bólem. Błona maziowa to bowiem wewnętrzna warstwa torebki stawowej, gdzie wydzielana jest maź stawowa, wspomagająca ruchomość. Podczas zapalenia zwykle błony maziowej kolana, błona przerasta, przez co staje się grubsza i produkuję więcej mazi. 

Jakie funkcję pełni błona maziowa?

W błonie maziowej wydzielana jest przede wszystkim gęsta i lepka maź stawowa. Znajduję się w wewnętrznej warstwie torebki stawowej, wypełniając jamę stawu. Funkcje jakie pełni błona maziowa to:

  • zapobieganie deformacji w stawie,
  • zmniejszenie tarcia,
  • nawilżanie chrząstki stawowej,
  • ułatwienie ruchu w stawie.

Przyczyny i objawy zapalenia błony maziowej 

Przerost błony maziowej wystąpić może podczas urazu, ale również pogłębieniu chorób reumatycznych (m.in. twardzina układowa, reumatoidalne zapalenie stawów, dna moczanowa). Pojawić się również może przy gruźlicy lub nowotworach. Schorzenia bądź urazy przyczyniają się do zapalenia błony maziowej, czego skutkiem jest jej przerost, pogrubienie i zwiększenie wydzielanego płynu. Zwiększona produkcja mazi podczas zapalenia sprawia obniżenie jej wartości, przez co słabiej spełnia swoje zadanie. Zmiany, które zachodzą w błonie stawowej, dzieli się na trzy grupy, które zależne są od czasu trwania zapalenia, wyróżnia się okres:

  • wczesny (obrzęk, pogrubienie, zwiększona produkcja mazi stawowej) 
  • zaawansowany (przerost błony maziowej)
  • późny (znaczy przerost z towarzyszącymi uwypukleniami, zwłóknienia, zwapnienia)

Towarzyszące objawy zmianom to najczęściej ból i zmniejszenie zakresu ruchu w stawie objętym zapaleniem. Wystąpić może także ocieplenie, tkliwość i obrzęk. Pojawiający się stan zapalny, może powodować podwyższoną temperaturę ciała oraz ogólne osłabienie. 

Rozpoznanie i leczenie zapalenia błony maziowej

Rozpoznania zapalenia błony maziowej dokonuje lekarz poprzez badanie USG, wskazujące lub wykluczające dysfunkcje. Ma to na celu sprawdzenie ilości płynu, który znajduje się w stawie oraz czy doszło do przerośnięcia lub przekrwienia błony stawowej. Zdrowa błona maziowa nie jest bowiem widoczna podczas wykonywania badań obrazowych. 

Leczenie zapalenia błony maziowej opiera się przede wszystkim na stadium choroby. Początkowo zaleca się stosowanie leków farmakologicznych zarówno doustnie, miejscowo, jak i bezpośrednio do jamy stawu. Zaleca się także zabiegi fizykoterapii, opierające się na zmniejszeniu stanu zapalnego oraz bólu i obrzęku. Gdy leczenie nie przynosi pożądanych efektów, rozważa się leczenie operacyjne. Zabieg nazywany synowektomią, opiera się na usunięciu przerośniętej błony maziowej.