Złamanie nogi w skutek zerwania ciągłości kości kończyny, skutkuję potrzebą usztywnienia i stabilizacji poprzez umieszczenie w gipsie. Pozwoli to, na zrastanie się kości, jednak może stać się uciążliwe z powodu długiego czasu rekonwalescencji. Czas, w jakim noga musi pozostać w gipsie, jest kwestią indywidualną, chociaż w większości przypadków trwa około dwóch miesięcy. Jak rozpoznać złamanie i na co szczególnie zwrócić uwagę, mając umieszczoną nogę w gipsie?
Jak rozpoznać złamanie?
Złamanie charakteryzuję się bardzo silny bólem, intensywniejszy niż w przypadku mniejszych obrażeń, takich jak skręcenia czy zwichnięcia. Może ukazywać się również, narastającym obrzękiem w miejscu złamania, trudnością w poruszaniu i możliwym nienaturalnym wyglądem kończyny. Złamania dzielimy na zamknięte (gdy dochodzi do przerwania kości) oraz otwarte (podczas złamania dochodzi do przerwania tkanki skórnej). Ważne, aby w podejrzeniu złamania, nie nastawiać samodzielnie kończyny oraz nie zmieniać jej położenia. Złamanie trzeba pilnie skonsultować z lekarzem.
Na co zwrócić szczególną uwagę mając nogę w gipsie?
Usztywniona noga z ograniczoną funkcją poruszania, nie jest naturalnym zjawiskiem dla ludzkiego organizmu. Podczas leczenia, lekarz prowadzający przepisze leki w formie zastrzyków, które mają na celu zniwelować ryzyko powstania zakrzepicy. Ważnym sygnałem ostrzegawczym w kierunku nieodpowiedniego przepływu krwi, jest puchnięcie nogi w gipsie. Podczas zauważenia niepokojących objawów, udać się powinno na konsultację do lekarza, który wykluczy czynniki wskazujące na zakrzepicę.
Zakończenie leczenia, powinno skłonić do wizyty u fizjoterapeuty, który pomoże odzyskać prawidłowe napięcie osłabionych przez gips mięśni nóg. Fizjoterapeuta podczas rekonwalescencji dobierze odpowiednie do stanu nogi ćwiczenia oraz masaże, pozwalające powrócić do zdrowia.