Naturalne sposoby na pozbycie się cellulitu

Cellulit znany także pod nazwą skórka pomarańczowa, to zmiany na powierzchni skóry, które dotyczą większości kobiet. Pofałdowana, nierówna powierzchnia skóry spowodowana jest nagromadzeniem się tkanki tłuszczowej oraz wody. Występowanie cellulitu nie wpływa na stan zdrowia, jednak jest często uznawany, jako aspekt wizualny. 

Czym jest cellulit?

Cellulit, który znany jest także pod nazwą skórka pomarańczowa, określa nieprawidłowe rozmieszczenie pod skórą tkanki tłuszczowej, pod postacią zgrubień i pofałdowania powierzchni skóry. Zmiany mogą być widoczne lub pojawiać się w momencie ściśnięcia fałdu skóry. Najczęściej powodem występowania cellulitu jest siedzący tryb życia oraz złe nawyki żywieniowe, z nadmiarem soli i cukru w diecie. Za skórkę pomarańczową, odpowiedzialne być także mogą: 

  • uwarunkowania genetyczne,
  • utrata kolagenu ze skóry, 
  • niska aktywność fizyczna, 
  • używki,
  • nagromadzenie się wody w organizmie, 
  • szybkie zwiększenie masy ciała,
  • nadwaga lub otyłość,
  • zmiany hormonalne. 

Nieprawidłowe rozmieszczenie tkanki tłuszczowej pod postacią cellulitu w żaden sposób nie zagraża zdrowiu. Znacząco widoczny, stanowi jednak często wstydliwy problem wizualny. 

Sposoby na pozbycie się cellulitu 

Pozbycie się cellulitu z nóg, ud i pośladków wymaga zazwyczaj zmiany trybu życia oraz spożywanych posiłków. Kluczowym elementem, jest odpowiednia dawka ruchu, zrezygnowanie z przetworzonej żywności oraz, gdy cellulitowi towarzyszy nadwaga, redukcja nadprogramowych kilogramów. Naturalne sposoby na cellulit, to przede wszystkim: 

Zdrowa i zbilansowana dieta

Zmiana nawyków żywieniowych to kluczowy element w walce z cellulitem. Codzienne posiłki powinny zawierać dużą porcję warzyw, owoców, jak i produktów pełnoziarnistych. Najlepszym rozwiązaniem, będzie wybranie składników bogatych w błonnik, witaminy i sole mineralne. Unikać za to trzeba produktów przetworzonych, nadmiernej ilości cukru i soli. 

Masaże 

Masaż nóg, znacząco wpływa na pobudzenie krążenia krwi. Wykonać go można samodzielnie w domu lub oddać się w ręce specjalisty w gabinecie masażu. Chcąc zwalczyć cellulit, domowy masaż miejsc narażonych na występowanie cellulitu powinien być wykonywany co najmniej raz dziennie. Można wykonać go po naprzemiennym prysznicu ciepłą i zimną wodą, który dodatkowo wspomaga krążenie krwi. Do masażu, użyć można szorstkiej gąbki lub rękawicy, wykonując ruchy w kierunku ku sercu. Masaż pod prysznicem, z powodzeniem można zastąpić również szczotkowaniem nóg na sucho lub mokro. Na czym polega metoda szczotkowania nóg, pisaliśmy w artykule https://www.nogi.pl/na-czym-polega-szczotkowanie-nog-na-sucho/ . Szczotkowanie nóg niesie za sobą same korzyści. Poza rozbiciem tkanki tłuszczowej wpływa także na pobudzenie układu limfatycznego oraz ogólną poprawę kondycji skóry. 

Nawodnienie

Ludzki organizm składa się w większości z wody, która powinna być na bieżąco dostarczana. Szacuję się, że dorosła osoba, powinna spożywać dziennie około 2,5 litra płynów. Woda jest niezbędnym elementem prawidłowego funkcjonowania organizmu, wpływając korzystnie także na przemianę materii i utratę wagi. 

Ćwiczenia

Kolejnym podstawowym elementem, o który powinniśmy zadbać, zmagając się z cellulitem, jest aktywność fizyczna, szczególnie gdy na co dzień wykonujemy pracę w pozycji siedzącej. Forma aktywności nie ma większego znaczenia, można wybrać dłuższy spacer, rower, rolki, pływanie bądź ćwiczenia wykonywane w domu. Ważne, aby aktywność posiadała elementy cardio, które wspomagają spalanie tłuszczu i modelowanie sylwetki.