Wpływ nadwagi i otyłości na stawy

Otyłość prowadzi do występowania wielu zaburzeń i uniemożliwia prawidłowe i zdrowe funkcjonowanie całego organizmu. Skutkiem często jest występowanie poważnych chorób oraz zwiększone ryzyko wystąpienia cukrzycy, udaru mózgu, nadciśnienia, jak i chorób serca. Nadmierna masa ciała wpływa także na funkcjonowanie stawów poprzez ich obciążenie, często prowadzące do zwyrodnień. 

Jaki wpływ ma waga na stawy? 

Nadmierna masa ciała jest powodem wielu schorzeń i niedogodności w codziennym funkcjonowaniu. Skutkuję również nadmiernym obciążeniem nóg i stóp prowadząc do zwyrodnień i pojawiających się wad. Obciążenie układu kostno-stawowego, utrudnia ponadto codziennie funkcjonowanie i dbanie o codzienną aktywność fizyczną. Jak można dowiedzieć się na stronie https://www.stopy.pl/ wpływa także na występujące wady stóp, takie jak płaskostopie lub problemy skórne. To na nogach i stopach bowiem, szczególnie można odczuć nieprawidłowości wagi, poprzez nadmierne ich obciążenie. Wpływający czynnik biomechaniczny związany z nadmiernym obciążeniem stawów i uszkodzeniem ich oraz zmniejszeniem wydolności, szczególnie odczuwany jest w stawach kolanowych, znacząco wpływając na komfort codziennego funkcjonowania. Pojawiać się może także ból i sztywność stawów, związana z początkową fazą choroby zwyrodnieniowej. 

Badania wykazują również, że nadwaga wpływa także na stawy w wyniku pojawienia się czynnika metabolicznego, poprzez destrukcję kostki stawowej, wywołaną zwiększoną ilością leptyny. Jest to hormon sytości, wytwarzany w organizmie przez tkankę tłuszczową. 

Jak poprawić kondycję stawów 

Nadwaga i otyłość znacząco wpływają na komfort całego życia. Naraża nas również na wystąpienie wielu chorób i schorzeń, które często objawiają się na nogach i stopach. Obciążenie stawów, może prowadzić do unieruchomienia i pojawienia się choroby zwyrodnieniowej stawów. Pojawienie się pierwszych objawów, jest podstawą do konsultacji lekarskiej i wdrożenia odpowiedniego leczenia. Konieczna może okazać się również redukcja nadprogramowych kilogramów oraz zwiększenie aktywności fizycznej. Poprawę kondycji stawów, można poprawić także poprzez skuteczną ich regenerację. W tym celu zaleca się spożywanie dostępnych w aptekach suplementów, odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie stawów.