Wiele osób, zwłaszcza w sektorze produkcyjnym i usługowym, musi stać przez długi czas w ramach swojej pracy. A warto zaznaczyć, że istnieje wiele badań analizujących skutki zdrowotne wynikające z długotrwałego przebywania w pozycji stojącej. Badania te wykazują typowe powikłania obejmujące bóle krzyża, żylaki, nocne skurcze nóg i przewlekłe problemy z krążeniem.
I nawet jeśli nie możemy zmienić charakteru swojej pracy, istnieją pewne kroki, jakie możemy podjąć, aby zmniejszyć negatywne skutki długotrwałego stania. Są to też dobre opcje na takie sytuacje jak długa jazda w zatłoczonym autobusie, gra w kasynie w gry hazardowe jak ruletka, długie czekanie w kolejce itd. A wspominając już o grach na prawdziwe pieniądze, odwiedzając https://kasyno24.pl/gry-hazardowe/, można dowiedzieć się wszystkiego o hazardzie online, a przy okazji zgarnąć atrakcyjne bonusy na darmową rozgrywkę.
A teraz czas spojrzeć, jakie możemy chronić nasze nogi podczas długiego stania.
Wygodne i dobrze dopasowane buty na niskim obcasie
Buty, które są zbyt wąskie albo mają wysoki obcas lub zwężają palce, mogą powodować problemy z krążeniem w stopach. A to z kolei może prowadzić do skurczów, mrowienia i drętwienia. Wysokie obcasy mogą również przedwcześnie męczyć kostki i mięśnie nóg.
Skarpety uciskowe
Specjalne skarpety uciskowe zapewniają odpowiednią kompresję, która wspomaga krążenie i zmniejsza zmęczenie mięśni. Faktem jest, że wielu sportowców nosi kolorowe skarpety uciskowe i rękawy.
Pas usztywniający plecy i silniejsze mięśnie brzucha
Silne mięśnie brzucha wspomagają postawę i zapewniają wsparcie dla całego ciała. Natomiast usztywniający plecy (pas lędźwiowy) wesprze nasze mięśnie, gdy zaczną się męczyć. Jeśli nie mamy dostępu do takiego pasa, nadal możemy uniknąć bólu pleców. Po prostu dopilnujmy, że stoimy, siedzimy, kucamy i podnosimy się w sposób, który chroni plecy.
Utrzymywać dobrą postawę
Kiedy się męczymy, bardzo łatwo jest wygiąć dolną część pleców, opuścić ramiona i pozwolić ciału opadać na miednicę. Taka sytuacja jeszcze bardziej obciąża mięśnie i stawy.
Oto jak ćwiczyć dobrą postawę stojącą:
- Rozstawić stopy na szerokość bioder i równomiernie rozłożyć na nich wagę ciała.
- Unikać obciążania pięt.
- Zaangażować mięśnie brzucha i stanąć prosto, z wyprostowanymi ramionami.
- Lekko pochylić podbródek, aby uniknąć pozycji głowy do przodu.
Aktywność ruchowa
Jeśli jesteśmy ograniczeni do małej przestrzeni, takiej jak budka kasjera, spróbujmy przenosić ciężar ciała z nogi na nogę przynajmniej co 20 minut.
Właściwe nawodnienie organizmu
Odwodnienie prowadzi do zmęczenia. Dlatego zawsze starajmy się trzymać pod ręką butelkę z wodą.
Pomoce ergonomiczne
Istnieje wiele ergonomicznych pomocy zaprojektowanych z myślą o pracownikach, którzy muszą stać przez długi czas. Przykładowo, świetną pomocą mogą okazać się specjalnie amortyzowane maty i taborety do podpierania stóp.