opuchnięte nogi

Domowe sposoby na opuchnięte nogi, stopy i kostki

Sporadycznie pojawiająca się opuchlizna nóg, zazwyczaj nie jest powodem do obaw. Pojawia się często, szczególnie u osób wykonujących pracę siedzącą. Utrzymująca się i pojawiająca często, może mieć jednak podłoże chorobowe. Warto w takim przypadku znaleźć źródło problemu puchnięcia nóg i jego rozwiązanie. Jak domowymi sposobami poradzić sobie z opuchlizną na nogach? 

Dlaczego nogi puchną?

Opuchlizna nóg objawia się zazwyczaj wyraźnym obrzękiem w okolicach nóg, szczególnie kostek, stóp i kolan. Często towarzyszą jej również objawy, takiej jak skurcze łydek, ciężkość nóg oraz dyskomfort podczas poruszania. Dolegliwości spowodowane są zatrzymaniem płynu w tkankach lub krwi w żyłach. Przyczyną zazwyczaj jest nieodpowiednia ilość ruchu, całkowity brak aktywności fizycznej lub odwodnienie. Często towarzyszy osobom, które przebywają przez długi czas w pozycji siedzącej. 

Sporadyczne puchnięcie nóg, nie zagraża zdrowiu i można sobie z nim poradzić domowymi sposobami. Jednak gdy, nogi puchną często i długotrwale, konieczna jest konsultacja z lekarzem, ponieważ objawy mogą wskazywać na choroby, takie jak zaburzenia pracy wątroby, choroby układu moczowego, serca, hormonalne oraz niewydolność zastawek żylnych (żylaki). Więcej o tym, dlaczego nogi puchną, przeczytać można w artykule https://www.nogi.pl/dlaczego-nogi-puchna/

Domowe sposoby na opuchnięte nogi 

Ulgę podczas wystąpienia opuchlizny nóg, mogą przynieść np. zioła. Jeżeli wiesz, że czeka cię ciężki dzień w pracy, musisz chodzić w ciężkich butach lub na zewnątrz panuje upał, zastosować je można również profilaktycznie. W sklepach dostępne są specjalistyczne żele i kremy, które zawierają dobrze skomponowaną mieszankę ziół, przynosząc znaczną ulgę. Warto smarować się preparatami, zawierającymi miętę, mentol, kasztanowiec i arnikę. 

Po całym dniu nogi są wyraźne ociężałe i napuchnięte? Świetnym rozwiązaniem będzie kąpiel lub moczenie nóg. Do miski, w której odpoczywać będą stopy, warto dodać wybrane zioła bądź sól. Opuchliznę pozwoli zwalczyć natka pietruszki, lawenda lub kasztan. Moczenie nóg jest bardzo pomocne, ponieważ już w kilka minut odświeży nogi i wyraźnie zmniejszy opuchliznę. 

Okłady z octu mogą przynieść natychmiastową ulgę. W tym celu należy namoczyć gazę lub ręcznik w przygotowanym roztworze, w proporcjach 1:1. Owinięte okładem nogi, należy spłukać po upływie około 30 minut. 

Soda oczyszczona działanie sody oczyszczonej działa na opuchnięte nogi, kostki bądź stopy, zmniejszając ich obrzęk oraz działając przeciwzapalnie. W problematyczne miejsce można nałożyć nasączony ręcznik bądź gazę mieszanką sody i letniej wody i pozostawić na kilkanaście minut.