Ból łydek – najczęstsze objawy i przyczyny

Ból łydek dotyczy dużej części osób i spowodowany może być wieloma czynnikami, które na niego wpływają. Pojawić się może już u dzieci, szczególnie w okresie wzrostowym, jako naturalny objaw. Towarzyszyć może jednak dorosłym w przebiegu chorób, związanych najczęściej z nieprawidłowym działaniem naczyń krwionośnych.

Objawy towarzyszące bólom łydek

Ból łydek rzadko występuje, jako pojedynczy objaw. Zwykle towarzyszą mu również inne objawy, związane z poszczególnymi dolegliwościami. Symptomy w zależności od podłoża, mogą dotyczyć także różnych struktur, w tym kości, mięśni, więzadeł, czy skóry. Na towarzyszące objawy, wpływają zazwyczaj: 

  • Wysiłek fizyczny – powód bólu w tym przypadku to zwiększenie kwasu mlekowego w mięśniach, doprowadzając do tzw. zakwasów. Oprócz pojawiającego się bólu można zauważyć dolegliwości, takie jak wzmożone napięcie mięśni, spadek siły, skurcze. Odpowiedzialne są za to mikrouszkodzenia tkanki mięśniowej, spowodowane przez przeciążenie. Zakwasy powinny ustąpić po około 72 godzinach po wysiłku fizycznym. 
  • Infekcja – z powodu przebiegu infekcji wirusowej, może wystąpić ból łydek. Często pojawia się w towarzystwie objawów grypopodobnych: kaszel, katar, podwyższona temperatura. Ustąpienie objawów nadchodzi wraz ze zniknięciem infekcji, zwykle proces trwa około tygodnia. 
  • Urazy – jest to silny, rwący i ciągnący ból, który może się nasilać podczas ruchu. Zazwyczaj występuje w towarzystwie obrzęku, opuchlizny i zaczerwienienia. 

Najczęściej występujące przyczyny bólu łydek

Przypadłość, którą jest ból łydek, spowodowana może być wieloma czynnikami oraz procesami zachodzącymi w organizmie. Pojawiać się może w wyniku zmian w mięśniach, kościach, stawach oraz naczyniach krwionośnych. Najczęściej odpowiedzialne za symptomy są stany zapalne żył kończyn dolnych, co powiązane może być z zakrzepem żył głębokich. Pojawiające się w żyłach zakrzepy, powiększają się i utrudniają przepływ krwi. Zwykle towarzyszą im również bóle łydek, obrzęk, tkliwość, ocieplenie, zaczerwienienie. Innymi częstymi powodami dolegliwości bólowych w łydkach są również: 

  • Niedokrwienie kończyn dolnych,
  • przewlekła niewydolność żylna, 
  • zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej (utrata składników mineralnych, takich jak wapń, potas, magnez),
  • zapalenie ścięgna Achillesa – więcej o przypadłości, można znaleźć w artykule https://www.nogi.pl/jakie-objawia-sie-zapalenie-sciegna-achillesa/ 

Leczenie 

Leczenie bólu łydek zależne jest przede wszystkim od rodzaju dolegliwości i objawów im towarzyszących. Nawracające, częste bóle, powinny być skonsultowane z lekarzem, który wdroży odpowiednie działania, opierające się na zredukowaniu objawów i dalszej diagnostyce. Jak podaje https://www.kulturystyka24.pl/   przy przetrenowaniu kończyn dolnych, przynieść ulgę może odpoczynek, masaż i dedykowane maści.