choroba wystaw sklepowych

Chromanie przestankowe – objawy, przyczyny, leczenie

Chromanie przestankowe, nazywane także potocznie chorobą wystaw sklepowych, wywołane jest zmianami w tętnicach. Objawy, jakie towarzyszą schorzeniu to ból, dyskomfort związany z chodzeniem oraz utykanie. Nieleczone prowadzić może do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Czym jest chromanie przestankowe i jak je leczyć? 

Czym jest chromanie przestankowe i jakie są jego przyczyny?

Potoczna nazwa chromania przestankowego – choroba wystaw sklepowych, pochodzi od silnego bólu w nogach, który wymusza zatrzymanie się i zmuszenie do podziwiania wystaw. “Chromanie” natomiast, oznacza utykanie, co w medycynie uznawane jest także za ból lub dyskomfort związany z chodzeniem. Powód, z jakiego występuje, związany może być ze zmianami, pojawiającymi się w układzie tętniczym. Posiada etiologię miażdżycową, spowodowaną gromadzeniem się w naczyniach krwionośnych nóg złogów cholesterolowych. Krew przestaje swobodnie przepływać w naczyniach, które zwężają się wapnieniem i sztywnieniem blaszki miażdżycowej. Choroba dotyka częściej mężczyzn, szczególnie po 50 roku życia. Chromanie dzieli się ze względu na pochodzenie na przestankowe, rzekome i brzuszne. 

Chromanie przestankowe – objawy

Choroba, którą jest chromanie przestankowe rozwija się powoli, dlatego też łatwo zlekceważyć jej pierwsze objawy. Początkowo lekki ból, przypomina zmęczenie mięśni lub efekt noszenia niewygodnych butów. Symptomami, które mogą wskazywać na chromanie przystankowe są często:

  • ból, który może występować w łydce, w pobliżu pośladka lub pod kolanem, wymuszający do zatrzymania się podczas chodzenia,
  • zmniejszenie się masy mięśniowej nóg, spowodowanej zmniejszoną podażą tlenu i składników odżywczych.
  • słabo wyczuwalne tętno w kończynach,
  • słabsza, cieńsza i bledsza skóra,
  • zanik owłosienia na nogach, 
  • owrzodzenia skóry,
  • martwica kończyn w zaawansowanym stadium choroby, na skutek długotrwałego niedokrwienia kończyn dolnych. 

W niektórych przypadkach jedynym objawem wskazującym na chromanie przestankowe jest drętwienie jednej ze stóp, umożliwiające swobodne stawianie jej na podłożu. 

Chromanie przestankowe – leczenie 

Zależnie od stadium rozwoju choroby, chromanie przestankowe podlega leczeniu farmakologicznemu lub operacyjnemu. Początkowo istnieje możliwość zastosowania leków przeciwmiażdżycowych, które mają na celu przede wszystkim obniżyć poziom cholesterolu we krwi. Leki przeciwzakrzepowe ponadto pozwalają zmniejszyć ryzyko powstania zakrzepów. Często farmakologiczne środki wspiera się odpowiednimi działaniami zachowawczymi przez pacjenta. W tym celu zaleca się wdrożenie aktywności ruchowej, diety ograniczającej tłuszcze oraz ochronę kończyn przed urazami, zakażeniami i nadmiernym wychłodzeniem.