Artroza stawu kolanowego

Choroba zwyrodnieniowa stawów, jaką jest artroza to najczęściej spotykane zwyrodnienie oraz powód niepełnosprawności ruchowej wśród osób starszych. Dotyka pomimo to osoby w różnym wieku, niezależnie od płci, a jej postępowanie doprowadza do stałego unieruchomienia stawów.

Czym jest artroza?

Artroza jest chorobą zwyrodnieniową dzielącą się na występowanie pierwotne, spowodowane wiekiem, oraz wtórne-towarzysząc innym chorobom, takim jak reumatyzm czy otyłość. Istnieją również przesłanki genetyczne, odpowiadające za powstawanie zwyrodnień. Zmiany towarzyszące stawom swoim postępowaniem doprowadzają do wyrośli kostnych, ograniczając ruchomość stawów, takich jak kolana, biodra i kręgosłup. Choroba nie objawia się stanem zapalnym, który występuję jako jej następstwo spowodowane ubytkami w chrząstkach.

Artroza stawu kolanowego

Artroza stawu kolanowego spowodowana jest zazwyczaj nadmiernym obciążeniem stawu lub chorobami współistniejącymi. W zaawansowanym stadium może przybierać formę wyrośli kostnych oraz torbieli podchrzęstnych. Objawia się przede wszystkim:

  • ograniczoną ruchowością stawów w kolanach,
  • bólem,
  • zaczerwienieniem i obrzękiem,
  • sztywnością poranną i problemami z rozruszaniem zastałego stawu.

Zachorowanie na artrozę nie zawsze niesie za sobą szereg objawów, a nawet może wcale ich nie wykazywać lub pojawiać się mogą profilaktycznie. W niektórych przypadkach, wyróżnia się także okres remisji i zaostrzeń przejawów chorobowych.

Diagnostyka i leczenie

Diagnostykę przeprowadza się na podstawie wywiadu lekarskiego, który pomaga określić źródło pojawiających się dolegliwości. Lekarz wywiad wstępny uzupełnia dodatkowymi badaniami, potwierdzającymi zmiany pojawiające się na stawach.  Określając nasilenia zwyrodnień, dobiera się odpowiednie leczenie, które ma na celu odciążenie kolan (redukcja nadprogramowych kilogramów), odpowiednią dietę bogatą w kwasy Omega3 i Witaminę D, bądź terapię, która ma na celu przywrócenie ruchu stawów. W najcięższych przypadkach, gdy artroza znacząco wpłynęła na powierzchnie stawów oraz kości wprowadza się leczenie operacyjne.