Ćwiczenia wzmacniające nogi

Nogi są codziennym środkiem lokomocji, od którego zależy również ogólna sprawność organizmu. Słabe nogi, szczególnie podczas pozostawania przez długi czas w pozycji stojącej lub siedzącej, bardziej się męczą. A co za tym idzie, puchną i są przyczyną żylaków. Wzmocnienie nóg i aktywność fizyczna odpowiedzialne są także za odpowiednie krążeniu krwi, jeżeli ćwiczenia wykonywane są systematycznie.

Ćwiczenia wzmacniające nogi

Aktywność fizyczna mająca na celu wzmocnienie mięśni nóg to istotny element, jeżeli zależy nam na silnych i zdrowych nogach. Korzyści płynące z ćwiczeń to również pobudzenie krążenia krwi i lepsze samopoczucie. Zapobiegając zakwasom i uszkodzeniom mięśni, warto pamiętać, aby serię ćwiczeń rozpoczynać zawsze rozgrzewką, a kończyć rozciąganiem. Poniższe ćwiczenia można wykonać samodzielnie w domu, bez użycia specjalistycznego sprzętu.

Przysiady

Wykonując poprawny przysiad, należy ułożyć nogi na szerokości bioder z palcami skierowanymi do przodu. Wykonywany ruch w dół, powinien wyjść z bioder, które wypychane są do tyłu, uginając jednocześnie kolana. Ważne, aby kolana nie rozchodziły się na boki.

Plie (przysiad sumo)

Przysiad różniący się od tradycyjnego rozstawieniem nóg w pozycji rozkrocznej. Stopy natomiast skierowane do zewnątrz. W trakcie ruchu kolana należy rozpychać na zewnątrz, schodząc nisko w dół, pamiętając również o ułożeniu głowy, która jest przedłużeniem kręgosłupa (trzymana prosto). Ćwiczenie z biegiem czasu i zaawansowania można wykonywać z obciążeniem.

Unoszenie bioder

Unoszenie bioder przebiega w pozycji leżącej, na plecach z nogami ugiętymi w kolanach. Ręce powinny leżeć wzdłuż tułowia. Ruch poprowadzony jest szczególnie od bioder, które podnosimy do góry do momentu uzyskania jednej linii ciała w zakresie barki-kolana.

Wykroki

Wykroki to popularny sposób ćwiczeń na wzmocnienie nóg. Wykonywane w pozycji stojącej w postaci wypadu jednej z nogi do tyłu i pozostawienia drugiej, ze stopą płasko leżącą na ziemi i ugięciem w kolanach.

Wszystkie ćwiczenia wzmacniające nogi to kwestia indywidualna. Każdy organizm jest inny i ma inne preferencje. Wzmocnienie nóg i poprawę kondycji zauważyć można przede wszystkim przy systematycznej aktywności.