Wrastające włoski na nogach - sposoby

Wrastające włoski na nogach – sprawdzone sposoby

Wrastające włoski, które pojawiają się zazwyczaj po goleniu skóry nóg to irytujący problem, który może sprawiać ból. To również częsty powód podrażnień, stanów zapalnych, zaczerwienienia lub czerwonych krostek na nogach. Istnieje wiele skutecznych sposobów pozwalających uporać się z uciążliwym problemem. Dowiedz się, czym są wrastające włoski i w jaki sposób możesz im zapobiec.

Jak rozpoznać wrastające włoski? 

Wrastające po depilacji włoski dają charakterystyczne objawy, które pozwalają na szybkie rozpoznanie. Zauważyć je bowiem można gołym okiem, obserwując końcówkę pojedynczego włosa, która zamiast w górę kieruję się pod powierzchnię skóry. Widzimy go bowiem jako  cienką kreseczkę włosa, który pozostał pod skórą. 

Zdarza się, że sytuacji wrastających włosków towarzyszą również inne objawy, w tym stan zapalny. Spowodowane jest to większym uwrażliwienie skóry po depilacji, która jest bardziej podatna zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i wnikanie bakterii. Stan rozpoznać możemy przez zaczerwienienie okolicy wrastającego włosa, odczucia bólowe oraz zaognione. Podrażnienia występujące po goleniu dotyczą również ropnych krostek pojawiających się na skórze. O tym, jak przygotować skórę do depilacji bez podrażnień pisaliśmy w artykule: Depilacja nóg-jak uniknąć podrażnień?

Z jakich powodów wrastają włosy? 

Chociaż wrastający włos może przytrafić się każdemu, to częściej problem dotyka osoby, które posiadają z natury grube i kręcone włosy. Do sytuacji wrastania włosków po depilacji dochodzi natomiast zwykle z powodu zatkania mieszków włosowych przez martwy naskórek. Nieusunięty i nawarstwiający się naskórek tworzy warstwę, która uniemożliwia przebicie się zgolonego włosa nad powierzchnię skóry. Ponadto zatkanie mieszków włosowych może dodatkowo powodować rozwijanie się stanu zapalnego. Najczęstszymi powodami wrastających włosów na nogach są: 

 • Golenie nóg maszynką do golenia – usuwanie owłosienia za pomocą maszynki do golenia to najpopularniejszy i zarazem najszybszy sposób. Może jednak okazać się bezpośrednią przyczyną wrastających włosków.  Pozostanie odrastającego włosa pod powierzchnią skóry, przyczynia się do ich utykania powodującego stan zapalny. 
 • Wosk do depilacji – depilacja woskiem pozwala przez długi czas cieszyć się gładką skórą nóg, ponieważ wyrywane są one wraz z cebulkami. Po wyrywaniu włosów dochodzi do uszkodzenia tunelu, z którego wydostawały się one nad powierzchnię skóry. Tworząc nową drogę na powierzchnię skóry, często dochodzi do mechanizmu wrastania. 
 • Depilatory – podobnie jak w przypadku depilacji woskiem, depilatory również wyrywają rosnące włosy wraz z cebulkami, przyczyniając się do ich wrastania. 
 • Noszenie bardzo ciasnej odzieży – Tkanina, która ściśle opina ciało, może powodować utrudnienia w przebiciu się odrastającego owłosienia. Ponadto brak odpowiedniej cyrkulacji przyczynić się może do pojawienia się w miejscach stanu zapalnego. 

Wrastające włoski na nogach pojawiać się mogą również z powodu nieodpowiedniego złuszczania naskórka, braku nawilżenia skóry oraz skłonności genetycznych. 

Zapobieganie wrastania włosków

Prewencyjne sposoby na wrastanie włosków obejmują przede wszystkim wdrożenie odpowiedniej pielęgnacji, która opiera się na regularnym złuszczaniu naskórka. Peelingi wykonywane powinny być raz w tygodniu. Ich celem jest złuszczenie oraz usunięcie martwego naskórka, który gromadzić się może w mieszkach włosowych. Jak wykonać peeling w zaciszu domowym, przeczytasz w artykule: Domowe peelingi dla gładkiej skóry – Madra.pl 

Alternatywnym sposobem na pozbycie się martwego naskórka jest zyskujące popularność szczotkowanie skóry nóg na sucho. Intensywność masażu możesz dobrać do własnych preferencji, a w efekcie uzyskać gładką skórę bez problemu wrastających włosów. Co ważne, sposób nie jest dedykowany osobom borykającymi się z problemami żylnymi. 

Jakie produkty na wrastające włoski na nogach? 

Poza złuszczaniem naskórka pomocne okazać się może również odpowiednie nawilżenie skóry.  Wybieraj produkty, które w składzie zawierają składniki aktywne, takie jak:

 • aloes, 
 • mocznik,
 • pantenol,
 • alantoina, 

Nawilżona i złuszczona skóra będzie mniej podatna na pojawienie się problemu wrastających włosków. Warto codziennie nakładać na skórę balsamy, szczególnie po wykonanej depilacji. Pozwoli to uniknąć także podrażnień i nadmiernej suchości skóry. 

Gładkie nogi

Jak golić nogi, żeby włoski na nogach nie wrastały? 

Trzymając się przedstawionych poniżej zasad pozbywania się owłosienia ze skóry, zmniejszymy ryzyko powstawania wrośniętych włosków oraz podrażnień i stanów zapalnych. Pamiętaj, aby: 

 • Nie golić nigdy nóg maszynką na sucho, 
 • pamiętaj o oczyszczeniu, złuszczeniu i nawilżeniu skóry przed goleniem, 
 • włosy powinno się golić w kierunku jego wzrostu, nigdy pod włos, 
 • warto korzystać z produktów przeznaczonych do golenia – kremów, pianek, żeli, 
 • wdrożyć pielęgnację po usunięciu owłosienia – przede wszystkim opierającą się na nawilżeniu skóry. 

Posiadając tendencję do wrastających włosków na nogach niezależnie od wybranej metody pozbycia się owłosienia, warto wziąć pod uwagę epilację laserową.