Jak schudnąć i jak przytyć- kilka prostych rad

Waga człowieka ma wpływ nie tylko na jego samoocenę, ale także na samopoczucie i zdrowie. Warto bowiem wiedzieć, że tylko waga mieszcząca się w normie zapewnia dobre zdrowie. Zarówno nadwaga, jak i niedowaga to stany wymagające działania. Jak zatem schudnąć, a jak przytyć w bezpieczny sposób? Od czego w ogóle zależy masa ciała? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Od czego zależy wartość masy ciała?

Masa ciała jest zależna od masy mięśniowej i tkanki tłuszczowej. Aby stwierdzić prawidłową bądź nieprawidłową masę ciała, pod uwagę należy wziąć przede wszystkim płeć, wiek czy wzrost, a także stan zdrowia. Każdy z tych czynników ma wpływ na optymalną masę ciała, której trzeba się trzymać, by zachować zdrowie i dobre samopoczucie. Jeżeli chcesz schudnąć, musisz pamiętać o dostarczaniu organizmowi cennych składników odżywczych w odpowiednio zbilansowanych posiłkach. Zastanawiasz się, jak szybko przytyć? Musisz  zwiększyć masę mięśniową, czemu również służy odpowiednio zbilansowana dieta i aktywność fizyczna, a nierzadko również suplementacja. Układaniem przemyślanych planów i diet, popartych wiedzą i doświadczeniem zajmuje się dietetyk online.

Budowanie masy mięśniowej i spalanie tkanki tłuszczowej

Mówiąc o budowaniu masy mięśniowej i spalaniu tkanki tłuszczowej, na myśl przychodzą nam oczywiście wyciskające ostatnie poty ćwiczenia. Rzeczywiście, aby osiągnąć zadowalające wyniki, oprócz diety do swojej rutyny należy wprowadzić aktywność fizyczną. Wysoka aktywność fizyczna spowoduje duże spalanie kalorii, trzeba jednak pamiętać przede wszystkim o zasadach zdrowego odżywiania. Aby przytyć, konieczny jest dodatni bilans energetyczny. Aby schudnąć, bilans ten musi być ujemny. Ważne jest, by zawsze spożywać posiłki w wyznaczonych porach, dostarczając organizmowi odpowiedniej ilości energii. Za to, ile pokarmu potrzebujemy odpowiada uczucie sytości. Można je jednak nieco oszukać. Jedząc wolniej, dokładnie przeżuwając każdy kęs, oszukujesz własny żołądek, który wysyła do mózgu informację, że jest już najedzony. W ten sposób możesz zjeść mniej, a czuć się najedzonym. Aby budować masę mięśniową, warto spożywać nasiona roślin strączkowych, które zawierają w sobie duże ilości białka. Zamiast słodyczy, warto wybierać suszone owoce, które zaspokoją potrzebę zjedzenia czegoś słodkiego, a nie zawierają w sobie tak dużych ilości węglowodanów.

Jak schudnąć i jak przytyć? Garść porad

Zdecydowanie najczęstszym problemem jest zrzucenie zbędnych kilogramów. Aby możliwe było bezpieczne zmniejszenie masy ciała bez niepożądanych skutków ubocznych, konieczne jest zastosowanie przemyślanej diety eliminacyjnej. Błędem jest myślenie, że schudnięcie ma związek z niejedzeniem. Jest wręcz przeciwnie! Brak dostarczania organizmowi odpowiedniej ilości pokarmów znacznie spowalnia metabolizm. Nie chodzi więc o to, by nie jeść, a o to, by jeść mądrze. Warto również wiedzieć, że proces odchudzania zawsze obejmuje całe ciało, a nie tylko jedną jego część, nie warto więc wierzyć w cudowne diety „na brzuch” czy „na biodra”. Jak schudnąć? Przede wszystkim – mądrze!

Innym problemem związanym z masą ciała jest chęć szybkiego jej przyrostu. Pozornie, łatwiej jest przybrać masy mięśniowej niż zrzucić zbędne kilogramy. W rzeczywistości jednak należy uważać, by nabieranie masy miało związek z budową mięśni, a nie z obtłuszczaniem się. Kluczowe jest więc stosowanie odpowiedniej diety, która zakłada spożywanie określonej ściśle liczby kalorii każdego dnia. Nie chodzi tu o odkładanie się spożywanych kalorii w postaci tkanki tłuszczowej, a o budowie masy mięśniowej.