Wpływ kolagenu na stawy 

Kolagen jest istotny w prawidłowym funkcjonowaniu całego organizmu, pełniąc w nim ważne funkcje. Naturalnie występuje w organizmie, szczególnie w tkance łącznej, kościach, mięśniach i skórze. Wraz z wiekiem niestety, naturalna synteza kolagenu się zmniejsza, czego skutkiem często są m.in. zwyrodnienia stawów. Jak kolagen wpływa na stawy? W jaki sposób go dostarczyć do organizmu? 

Czym jest i jaką funkcję pełni kolagen?

Kolagen stanowi 30% białek, które występują w organizmie. To główny budulec tkanki łącznej, wchodzący również w skład chrząstek, skóry, stawów, zębów, wiązadeł i włókien. Odpowiedzialny jest przede wszystkim za utrzymanie elastyczności i nawilżenia skóry, jak również zrastanie kości czy gojenie się ran. Stawy nie pracują w sposób prawidłowy bez obecności kolagenu, który odpowiada także za ochronę wątroby, nerek i żołądka. Produkcja kolagenu wraz z wiekiem spada, chociaż jego zmniejszona produkcja dotyczyć może już osób przed 30 rokiem życia. Na redukcję wytwarzania składnika wpływa wiele czynników zewnętrznych, szczególnie stres lub promieniowanie słoneczne. 

Kolagen a stawy 

Dla prawidłowego funkcjonowania stawów, najważniejszy jest kolagen typu II. Stanowi on główny budulec chrząstek i ścięgien, czyniąc je bardziej wytrzymałe i odporne na czynniki zewnętrzne. Osoby, które cierpią na zwyrodnienia stawów, często suplementują kolagen, który pomaga złagodzić istniejące zwyrodnienia oraz ból. Suplementacja wpływa na powstawanie aminokwasów, wchodzących w skład stawów, kości, a nawet skóry. 

Kiedy zdecydować się na suplementację kolagenu?

Pierwszą kuracją, którą stosuje się w przypadku bólu stawów, wywołanym nieprawidłowościami w strukturach ścięgien, stawów czy mięśni, jest suplementacja kolagenu. Rozpoczęcie suplementacji powinno być przede wszystkim poprzedzone konsultacją lekarską, szczególnie gdy towarzyszą bólowi inne objawy, takie jak gorączka lub obrzęk. Ponadto po kolagen, warto sięgnąć w przypadku: 

  • po przebytych urazach, kontuzjach i operacjach dotyczących narządów ruchu,
  • uprawiania przez długi czas intensywnej aktywności fizycznej,
  • w celach profilaktycznych po ukończeniu 40 roku życia,
  • gdy jesteśmy narażeni na czynniki zewnętrzne, które przyczyniają się do rozpadu włókien kolagenowych (stres, częsta ekspozycja skóry na promieniowanie UV, przebywanie w znacząco niskich lub wysokich temperaturach).

Pragnąc zachować zdrowe stawy, nie wystarczy jedynie suplementacja kolagenu, ponieważ na ich kondycją znaczący wpływ ma styl życia, który prowadzimy. Ważne, aby dodatkowo zadbać o odpowiednią dawkę ruchu, która przeciwdziała nadwadze i otyłości. Nieprawidłowa masa ciała zwiększa ryzyko obciążenia stawów, które skutkują bolesnością i ich szybszą degeneracją.  O tym, jak nadwaga i otyłość wpływają na zdrowe stawy, przeczytać można w publikacji https://www.nogi.pl/wplyw-nadwagi-i-otylosci-na-stawy/.