Ruch jako najlepszy sposób na stres

Najczęściej praktykowanymi sposobami na stres są po prostu różne przyjemne, ale jednocześnie dość bierne aktywności, takie jak oglądanie telewizji, czytanie książek bądź gotowanie. A gdyby tak choć jeden raz spróbować poradzić sobie z napięciem w zupełnie inny, paradoksalnie kompletnie niewskazany sposób? Aktywność fizyczna, choć sama w sobie potrafi prowadzić do wydzielania nadmiernej ilości kortyzolu, w umiarkowanych dawkach i odpowiedniej formie przynosi duszy i ciału uczucie momentalnego relaksu. Stres może wynikać właśnie z braku ruchu. Ludzki organizm przywykł bowiem do pewnej określonej porcji aktywności, więc jeśli na bieżąco jej nie otrzymuje, nic dziwnego w tym, że z czasem zaczyna działać coraz gorzej.

Spacer lepszy niż bezczynna rozrywka

Godzinne posiedzenie przy ulubionym serialu, który tak naprawdę widziało się już kilka razy w życiu, lepiej zamienić na równie długi spacer po parku albo wręcz dwukrotnie dłuższą wycieczkę rowerową po najbliższej okolicy. Aktywność fizyczna, zwłaszcza ta, która jest praktykowana na świeżym powietrzu, prowadzi do przyspieszenia procesów metabolicznych i jest w stanie przyczynić się do szybszego przetransportowania tlenu wraz z substancjami odżywczymi do wszystkich komórek, również i do mózgu. Dotleniony mózg od razu zaczyna natomiast lepiej działać. Dochodzi jak gdyby do rozjaśnienia umysłu, zwiększonej koncentracji oraz naturalnego odpuszczenia myśli o różnych problemach. Zalety aktywności fizycznej pod względem jej wpływu na funkcjonowanie psychiki są naprawdę nieocenione. Szczególnie dodajmy, że spacer jako aktywność fizyczna wydziela endorfiny. Nie każdy musi od razu aspirować do brania udziału w maratonach, jednakże każdy powinien znaleźć w ciągu dnia czas na to, by choć przez pół godziny pospacerować, potruchtać lub wykonać kilka ćwiczeń na macie.

Paradoksalnie zwykłe leżenie na kanapie nieraz może bardziej męczyć niż odprężać, więc jeśli człowiek nie jest w stanie porządnie odpocząć poprzez robienie tego, co zwykle zapewniało mu relaks, być może warto spróbować czegoś innego. Aktywność fizyczna na stres działa naprawdę znakomicie. Niektórzy wprost uzależniają się od jej dobroczynnego wpływu, jednakże jest to akurat przykład jednego z tych dobrych i korzystnych nałogów.