Czym jest i co powoduję rwę kulszową?

Rwa kulszowa (schialgia) to przede wszystkim, paraliżujący ból w dole pleców, który potrafi zatrzymać chorego w łóżku, nawet kilka tygodni. Ból związany z zapaleniem, posiada swoje źródło w kręgosłupie, promieniując w dół nogi. Czym jest i co powoduję rwę kulszową?  

Czym jest rwa kulszowa?  

Nerw kulszowy to najdłuższy i najgrubszy nerw w ludzkim ciele, który znajduję się w tylnej części uda, ciągnąc się przez nogę, aż do stóp. Rwę kulszową, nazywaną również zapaleniem korzonków lub schialgią, charakteryzują dolegliwości, które pojawiają się w dole pleców i promieniują wzdłuż nogi.  Korzenie nerwów rdzeniowych, podczas gdy doszło do ucisku, zostają podrażnione, dlatego ból rozchodzi się po całej powierzchni nerwu, często umożliwiając ruch. Rwa kulszowa z pewnością wyróżnia się: 

  • Nagłym, gwałtownym bólem, 
  • drętwieniem nóg, 
  • problemami z poruszaniem. 

Przyczyny zapalenia korzonków  

Przyczyny bólu związanego z zapaleniem korzonków, posiadają różne podłoża, jednak zawsze spowodowane są uciskiem na nerw kulszowy. Najczęściej spotykane przyczyny, dotyczące nieprzyjemnych dolegliwości to: 

  • Przeziębienie, wychłodzenie organizmu tzw. „przewianie korzonków”, 
  • dyskopatia,  
  • wypadnięcie dysku kręgosłupa (przepuklina krążka międzykręgowego), 
  • zmiany zwyrodnieniowe w okolicy kręgosłupa. 

Leczenie rwy kulszowej

Leczenie bólu spowodowanego rwą kulszową, opiera się przede wszystkim na środkach dostępnych w aptece bez recepty. Pomocne, okazują się wszelkiego rodzaju maści, oraz leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Zachowanie komfortowej pozycji, która nie sprzyja bólowi, pomoże z pewnością w dodatkowy sposób, zniwelować nieprzyjemne doznania. Podczas gdy, objawy nie ustępują po tygodniu wprowadzonego leczenia, konieczna jest konsultacja z lekarzem, który przepisze leki z zwiększoną dawką.