Zakrzepica – objawy, leczenie, przyczyny 

Zakrzepica, znana również pod nazwami – zapalenie żył, zakrzepowe zapalenie żył głębokich oraz żylna choroba zakrzepowo-zatorowa może dotyczyć osób w każdym wieku. Najczęściej jednak pojawia się u osób po ukończeniu 60. roku życia, nie dając przez długi czas wyraźnych objawów. Zlekceważona lub nieleczona może stać się niebezpieczna dla życia. 

Czym jest zakrzepica?

Zakrzepica jest zakrzepowym zapaleniem żył głębokich, dotyczących często żył podudzia. Zdarzyć się może, że zajmie także uda, miednicę lub w rzadkich przypadkach inny fragment układu żylnego. Nie powinna być bagatelizowana, ponieważ chociaż sam zator nie jest niebezpieczny dla zdrowia, to oderwanie się go od ściany żyły może być niebezpieczne dla życia. Szczególnie niebezpieczne są duże zatory, które oderwane mogą spowodować zator w tętnicy płucnej i doprowadzić do śmierci. 

Przyczyny zakrzepicy 

W zdrowo funkcjonującym układzie żylnym, krew wartko płynie do serca. Przepływając w kierunku ciężkości przeciwnym (np. z nóg), wspierają ją mięśnie. W spływaniu krwi w dół natomiast umożliwiają zastawki, które znajdują się w naczyniach żylnych. Krew nie ma możliwości płynąć w przeciwną stronę, ponieważ zastawki zatrzaskują się, umożliwiając jej przeciwną drogę. Gdy dojdzie do nieprawidłowości, któregoś z elementów układu krwionośnego, krew zaczyna zalegać w żyłach. Prowadzi to do stanu zapalnego, którego następstwem są uszkodzenia śródbłonka. W miejscu, w którym doszło do uszkodzenia, płytki krwi przylepiają się do śródbłonka oraz siebie nawzajem, tworząc w ten sposób zakrzep. Utrudnia on odpływ krwi obwodowej do serca oraz zmniejsza średnicę naczyń krwionośnych. 

Organizm różnie reaguję na pojawiający się zakrzep w żyłach. Czasami zostaje wchłonięty, jednak miejsce przez uszkodzenia pozostaje bardziej podatne na pojawienie się kolejnych. Niewchłonięty się zakrzep natomiast, ciągle się rozrasta, zatykając żyłę. Rozprzestrzeniające się zakrzepy otaczają w ten sposób kolejne zastawki, uniemożliwiające przede wszystkim prawidłowa ich pracę. 

Niebezpiecznym dla zdrowia, a nawet życia jest zator, który powędrował do tętnicy płucnej. Wszelkie zauważone nieprawidłowości w układzie oddechowym wymagają pilnej konsultacji lekarskiej. 

Zakrzepica – objawy 

Pierwszym objawem wskazującym na pojawienie się zakrzepicy w nogach jest gwałtowny ból w łydce. Objaw przypomina pojawiający się skurcz, jednak różni się od zwykłego skurczu, nieustępliwością bólu, a jego nasileniem się przy zginaniu stopy i nacisku na podeszwę. Pojawić może się również obrzęk, zazwyczaj w okolicach kostki, czasami na udzie i jego okolicach. Obrzęk występuje zawsze poniżej zakrzepu, a skóra staje się zaczerwieniona. Kolejnym objawem, który może się pojawić, jest podwyższona temperatura, która dochodzić może nawet do 40 st. C. 

Żaden z pojawiających się objawów nie powinien być ignorowany. Niejednoznaczne objawy sprawiają, że często pierwsze symptomy są ignorowane. Lekarzy najczęściej natomiast odwiedzają osoby już w zaawansowanym stadium choroby. Zakrzepica może także przebiegać z początku bezobjawowo, a do jej diagnostyki dochodzi często w wyniku powikłań lub przypadkowo.