Jak praca stojąca wpływa na nogi?

Pracę w pozycji stojącej wykonuje około 30% społeczeństwa. Osoby te, narażone są na wiele schorzeń dotyczących nóg, takich jak żylaki, płaskostopie, obrzęki i zwyrodnienia. Większość czasu stoisz lub chodzisz? Poznaj najczęściej występujące dolegliwości przy pracy stojącej. 

Na co narażone są nogi, gdy przebywamy długo w pozycji stojącej? 

Osoby wykonujące pracę, taką jak fryzjerka, nauczyciel, kosmetyczka, pielęgniarka, kelner, czy kucharz przez większość dnia przebywają w pozycji stojącej lub chodzą. Ciężar ciała opiera się na nogach, sprawiając, że są bardziej podatne na wystąpienie różnych dolegliwości. Na co narażone są nogi ? 

Obrzęki i żylaki 

Praca stojąca zwiększa ryzyko wystąpienia zastoju w żyłach krwi. Powód to pozycja, utrudniająca przepływ krwi do serca, poprzez brak wsparcia mięśni nóg i stóp toczących krew do góry. W konsekwencji można odczuwać ciężkość nóg, pojawić się też może opuchlizna, obrzęki, żylaki, jak i pajączki. Problem dotyczy częściej kobiet niż mężczyzn, ponieważ hormony żeńskie, zwane estrogenami, zmniejszają sprężystość ścian naczyń krwionośnych. Ponadto obrzęki powodować mogą zaburzenia krążenia limfatycznego i żylnego. Powodem jest przesiąkanie wody z krwi, przez ścianę naczyniową do tkanek. 

Zmiany zwyrodnieniowe 

Zwyrodnienia stawów to powszechna dolegliwość u osób, które przebywają przez długi czas w pozycji stojącej. Najczęściej pojawiają się zwyrodnienia dotyczące stawu skokowego, który objawia się poprzez ograniczenie ruchomości, silny ból, obrzęk oraz niestabilność i blokowanie stawu. 

Odciski, modzele 

Występujące na stopach zmiany, również może powodować pozycja, w której przebywamy na co dzień. Nierównomierne ułożenie ciężaru ciała, szczególnie z naciskiem na stopy, powoduje często występowanie odcisków i modzeli. Odciski są zgrubieniami naskórka, wrastającymi w głąb skóry. Nadmierne nagromadzenie się zrogowaciałego naskórka, określane jest natomiast modzelami. Jak można przeczytać na https://www.stopy.pl/ schorzenia, mogą być spowodowane także noszeniem nieodpowiedniego obuwia. 

Osoby pracujące w pozycji stojącej powinny skupić się przede wszystkim na odpowiednim obuwiu, które odciąży zmęczone nogi, stawy i kręgosłup oraz pobudzi układ krwionośny do prawidłowego funkcjonowania.