Jakie są przyczyny krostek na nogach?

Wysypka zlokalizowana na nogach, pod postacią krostek jest najczęściej objawem alergii kontaktowej. Spowodowane mogą być zarówno zapaleniem mieszków włosowych, występować  przebiegu chorób bakteryjnych, lub świadczyć o chorobach zakaźnych, takich jak świerzb czy grzybica. Wysypka występująca na łydkach, udach, stopach wymaga przede wszystkim konsultacji z lekarzem dermatologiem. 

Przyczyny występowania krostek na nogach 

Najczęściej spotykanym powodem wystąpienia zmian w postaci wysypki na nogach są zmiany alergiczne. Objawiać się one mogą pod postacią czerwonych krostek, pokrzywki, bąbli czy grudek pod skórą. Ponadto zazwyczaj przyczyną wysypki występującej na udach i łydkach jest alergia kontaktowa. Zmiany pojawić się mogą z powodu ubrania rzeczy nowych, prosto ze sklepu jak i wypranych w nowych proszku lub płynie do płukania. Wysypka może również wystąpić na innych częściach ciała, które miały kontakt z alergenem. 

Uczulenie na nogach może również pojawić się z powodu alergii pokarmowej. Spożycie alergenu objawia się w tym przypadku wystąpieniem swędzących krostek na całym ciele, w tym nogach. Wysypka na nogach występuje zazwyczaj po spożyciu produktów mlecznych, jednak dokładną diagnozę powinien przeprowadzić lekarz alergolog

Czerwone plamki na nogach – co może być ich przyczyną?

Czerwone plamki na nogach pojawiają się zazwyczaj po depilacji. Powodem jest zapalenie mieszków włosowych, objawiających się czerwonymi krostkami w miejscu wyrastania włosków ze skóry.  Krostki ponadto mogą być wypełnione treścią ropną. Charakterystyczne ropne zmiany, świadczą o zainfekowaniu bakteryjnym mieszków, a pojawiających grudek nie powinno się wyciskać, ponieważ grozi to rozsiewem infekcji i pogłębieniem się stanu zapalnego. 

Czerwone plamki na nogach, mogą również świadczyć o chorobie wirusowej. Często jest to odra lub ospa, które pojawiają się w towarzystwie innych objawów, takich jak gorączka, czy uogólnienie zmian. Zmiany w postaci plam występują w tym przypadku na całym ciele. 

Kolejnym powodem wystąpienia zmian w postaci wysypki na nogach jest reakcja uczuleniowa na spożywane niektóre leki. Objawy towarzyszące, które można zauważyć to bóle stawów, nudności, czy wymioty. Innymi powodami wystąpienia zmian w formie krostek lub plam na nogach, mogą być:

  • łuszczyca, 
  • świerzb, 
  • grzybica, 

Występujące objawy w postaci niepokojącej wysypki powinno się przede wszystkim skonsultować z lekarzem, który zaleci dalsze testy alergiczne i zdiagnozuję problem wystąpienia zmian.